Солиқ қўмитаси хорижий ўтказмаларни солиққа тортиш тартибини тушунтирди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитаси чет элдан келган пул ўтказмалари бўйича солиққа тортиш тартибини тушунтирди.
Агар маблағлар бошқа жисмоний шахслар томонидан юборилган бўлса, улар солиққа тортилишдан озод қилинади ва жами йиллик даромад тўғрисида декларация топшириш талаб қилинмайди.
Бироқ, хорижий компаниялар томонидан юборилган пул ўтказмалари солиққа тортилади. Бундай ҳолларда солиқ тўловчи декларацияни ҳар ойнинг 1-числосига қадар топшириши керак, акс ҳолда тижорат банклари томонидан тақдим этилган маълумотлар асосида солиқ органлари мустақил равишда солиқни ҳисоблаб чиқиши мумкин.
Банклар бундай ўтказмалар ҳақида умумлаштирилган маълумотларни солиқ органларига тақдим этади. Агар солиқ тўловчи белгиланган муддатда декларацияни топширмаса, унга персонал кабинети орқали солиқ юклатилганлиги ҳақида хабарнома юборилади.
Агар фуқаро ушбу ҳисоб-китоблар билан норози бўлса, у солиқ органлари сайти орқали қайта ҳисоб-китоб қилиш учун сўров юбориши мумкин. Бунинг учун тегишли тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этиш талаб қилинади.