Ўзбекистон 01/04/2025 Корзинка 110 миллион долларлик инвестиция билан ривожланишни жадаллаштирмоқда
Корзинка 110 миллион долларлик инвестиция билан ривожланишни жадаллаштирмоқда
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — Корзинка, 150 дан ортиқ дўконга эга бўлган Ўзбекистоннинг етакчи супермаркет тармоғи, йирик миноритар инвестицияни жалб қилганини мамнуният билан эълон қилади. Ушбу инвестиция қуйидаги етакчи сармоядорлар томонидан амалга оширилган:
Abu Dhabi Uzbek Investment (ADUI) – Абу Даби Тараққиёт Жамғармаси (БАА) ва Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси (ЎзТТЖ) ўртасидаги қўшма корхона; ва
Ўзбекистон – Ўмон Инвестиция Компанияси (UzOman) – Ўмон Суверен инвестиция жамғармалари консорциумига етакчилик қилган компания бўлиб, у Ўмон Инвестиция Бошқармаси (УИБ) ва Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси (ЎзТТЖ) ўртасидаги қўшма корхона ҳисобланади.
Бу Корзинка учун сўнгги йиллардаги иккинчи йирик инвестиция бўлиб, 2020 йилда Европа Тикланиш ва Тараққиёт Банки (ЕТТБ) томонидан амалга оширилган инвестициядан кейинги муҳим босқич ҳисобланади. Сўнгги келишув халқаро инвесторлар орасида катта қизиқиш уйғотди, бу эса Корзинканинг бозордаги етакчилиги, брендининг танилганлиги ва Ўзбекистоннинг замонавий чакана савдо секторида мустаҳкам ўрнини яна бир бор тасдиқлайди. Шунингдек, бу компания кучли операцион асослари ва келажакдаги ўсиш учун юқори салоҳиятга эга эканлигини ҳам кўрсатади. Корзинка чакана савдо соҳасида чуқур билим ва халқаро тажрибани ўзида уйғунлаштирган жаҳон даражасидаги менежерлар жамоаси томонидан бошқарилади. Компания ривожланиш стратегияси унинг асосчиси ва Кузатув кенгаши раиси, ҳамон асосий акциядор бўлиб қолаётган Зафар Ҳошимовнинг ғоялари асосида йўналтирилади.
Ушбу келишув бўйича Корзинканинг молиявий маслаҳатчиси сифатида Morgan Stanley хизмат кўрсатди, Ўмон инвесторлар консорциумига эса Oman Investment Bank (OIB) маслаҳат берди.
Мазкур инвестиция Корзинканинг кўп каналли чакана савдо моделининг тезкор ўсишини таъминлайди. Бунда супермаркет форматидаги мавжуд етакчилик мавқеини мустаҳкамлашга, Korzinka Mahalla уй яқинидаги кичик форматли дўконлар тармоғини тез суръатда кенгайтиришга ва компаниянинг бозорда етакчи бўлган электрон тижорат лойиҳаси – Korzinka Goни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилади. Ўсишнинг кейинги босқичларини қўллаб-қувватлаш учун Корзинка замонавий инфратузилмага сармоя киритмоқда. Жумладан, 2025 йилнинг иккинчи ярмида ишга туширилиши режалаштирилган 49 000 м² майдонга эга А тоифали янги тақсимот маркази бунёд этилмоқда.
“Янги акциядорларимизни самимий кутиб қоламан. Ушбу йирик сармоя Корзинканинг улкан ўсиш режалари амалга ошишига хизмат қилади. Бу биз учун муҳим босқич бўлиб, компаниямизнинг бозор етакчиси сифатида мустаҳкам ўринга эга эканлиги ва Ўзбекистонда содир бўлаётган кенг кўламли ислоҳотларга бўлган ишончни яна бир бор тасдиқлайди.
Жадал иқтисодий ислоҳотлар натижасида мамлакатимиз дунёнинг энг истиқболли ривожланаётган бозорларидан бирига айланди. Бугунги кунда Ўзбекистон ЯИМ ҳажми $100 миллиарддан ортиқ бўлиб, аҳоли сони 37 миллионга етди ва ҳар йили қарийб 1 миллион кишига кўпаймоқда.
Биз бизнесимизни кенгайтиришда давом этар эканмиз, Корзинка Ўзбекистон озиқ-овқат чакана савдосининг келажагини шакллантиришга ўз ҳиссасини қўшишда давом этади,” — деб изоҳлади Зафар Ҳошимов.
“Ушбу инвестиция бизнинг ўсиш стратегиямизни сезиларли даражада жадаллаштиради ва 1000 дан ортиқ дўконга эга бўлиш каби ўрта муддатли мақсадимизга эришишда бизга катта ёрдам беради. 2020 йилда ЕТТБ инвестициясидан буён Корзинка дўконлари сонини уч баробардан кўпроқ оширди ҳамда мавжуд савдо нуқталарида савдонинг ўсишига эришди. Бу эса замонавий чакана савдо бозорида талабнинг ошиб бораётганини ва компаниямизнинг самарали ўсиш қобилиятини тасдиқлайди. Янги инвесторларимизнинг қўллаб-қувватлаши туфайли биз Ўзбекистон чакана савдо бозорининг ривожланишига янада фаол ҳисса қўшишда давом этамиз.
Корзинка юқори сифат, қулайлик ва ниҳоятда рақобатбардош нархлар бўйича ўзининг мустаҳкам ва машаққат билан қозонилган обрўсига эга. Кенгайишда давом этар эканмиз, ушбу қадриятларимизга содиқ қоламиз. Айнан шу тамойиллар, миллионлаб ўзбекистонликлар ишончини қозонишимизга хизмат қилмоқда”, — деб таъкидлади Корзинка бош директори Руд Педерсен.
Сарвар Ҳамидов, ADUI бош директори, ушбу инвестицияни ADUIънинг Ўзбекистонда иқтисодий ўсишни рағбатлантирувчи инвестицион ҳамкорликларни ривожлантиришга бўлган содиқлигининг ёрқин далили сифатида баҳолаб, қуйидагича изоҳлади: “Биз Корзинкага сармоя киритиш бўйича ушбу босқичга ҳаметакчилик қилаётганимиздан мамнунмиз. Корзинка – Ўзбекистоннинг жадал ривожланаётган замонавий чакана савдо бозоридаги шубҳасиз етакчидир. Бугунги кунда Ўзбекистон Марказий Осиёнинг энг истиқболли бозорларидан бири сифатида ажралиб турибди. Мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли иқтисодий ислоҳотлар сармоя учун янги имкониятларни очмоқда ва иқтисодий ўсишни жадаллаштирмоқда. Кучли макроиқтисодий асослар, дунёдаги энг тез ўсаётган аҳолининг бири, истеъмол харид қобилиятининг ошиши ва замонавий чакана савдога бўлган талабнинг ўсиши янги сармоядорларни мамлакатга жалб қилмоқда. Биз Корзинкаънинг изчил кенгайишини қўллаб-қувватлаш ва Ўзбекистоннинг чакана савдо саноатини минтақавий мезонга айлантириш йўлида ҳисса қўшишдан мамнунмиз”.
“Биз Ўзбекистон озиқ-овқат чакана савдо бозорида доимо мукаммаллик мезонини белгилаб, уни мунтазам равишда такомиллаштириб бораётган Корзинка компаниясини қўллаб-қувватлашдан фахрланамиз. Биз Корзинканинг изчил ўсиши, тажрибали ва малакали менежмент жамоаси ҳамда бозорнинг энг етакчи иштирокчиларидан бири сифатида мустаҳкам позициясидан катта таассурот олдик – бу уни ишончли ва истиқболли инвестицион ҳамкорга айлантиради. Корзинка Ўзбекистон жамиятида истеъмолчилар ишончи ва бренд садоқатининг ноёб даражасига эга бўлиб, бу унинг жаҳон даражасидаги дўконлари ва операцион самарадорлиги билан мустаҳкамланган. Узоқ муддатли инвестор сифатида биз нафақат ўз соҳасида етакчи бўлган, балки Ўзбекистоннинг замонавий чакана савдо келажагини шакллантиришда асосий роль ўйнаётган компания билан ҳамкорлик қилишдан мамнунмиз”, — деб таъкидлади Омар Баҳрам, Tamas Nagy бош директори.
Тамас Надж (Тамас Нагй), 2020 йилда Корзинкага инвестиция киритган ЕТТБ вакили, ушбу келишувни қуйидагича шарҳлади: “Биз Корзинкани 2020 йилдан буён қўллаб-қувватлаб келаётганимиздан фахрланамиз. Биз компаниянинг улкан ўсиш салоҳиятини ва унинг Ўзбекистон иқтисодиётига таъсирини эътироф этган эдик. Шу вақт мобайнида Корзинка барча йўналишларда ажойиб ютуқларга эришди, жумладан, юқори даражадаги корпоратив бошқарув стандартларини жорий қилди ҳамда дўконларни лойиҳалаштиришда атроф-муҳитга масъулиятли ёндашувни қўллади. Ушбу инвестиция Корзинканинг келгуси тараққиёт босқичла