Иқтисод 19/08/2025 «E-auksion» савдосида Zauris компанияси «Темирчи» қимматбаҳо металл қидирув майдонида геология-қидирув ишларини амалга ошириш ҳуқуқини 67,78 млрд сўмга қўлга киритди
«E-auksion» савдосида Zauris компанияси «Темирчи» қимматбаҳо металл қидирув майдонида геология-қидирув ишларини амалга ошириш ҳуқуқини 67,78 млрд сўмга қўлга киритди
Тошкент, Ўзбекистон (UzDaily.uz) — 18 август куни «E-auksion» электрон савдо майдонида Навоий вилоятининг Нурата туманида жойлашган «Темирчи» олтинли майдонида геология-қидирув ишларини ўтказиш ҳуқуқи учун аукцион бўлиб ўтди. Савдода 67,78 млрд сўм (5,4 млн доллар) таклиф этган Zauris компанияси ғолиб бўлди. Бу эса бошланғич нарх — 4,12 млрд сўмдан деярли 16,5 баробар юқори.
«Темирчи» майдони Зафарабод қишлоғидан 26,7 км шимолий-шарқда ва Навоий шаҳридан 35 км шимолда жойлашган. Унинг майдони 249 гектарни ташкил этади, эҳтимолий олтин захиралари 6 тонна (192,9 минг трой унция) деб баҳоланмоқда.
Жаҳон бозорида олтиннинг бир трой унцияси нархи 3389 доллар бўлган шароитда, ушбу захираларнинг эҳтимолий қиймати 654 млн долларга етиши мумкин.
Ягона давлат реестри (ЕГРПО) маълумотларига кўра, Zauris компанияси 2025 йил июль ойида Тошкентда рангли металл рудаларини қазиб чиқариш соҳасида фаолият юритиш учун рўйхатдан ўтказилган. Компаниянинг асосчиси ва раҳбари Феруза Файзиева бўлиб, у устав капитали 10 млн сўмлик корхонанинг 100 фоиз улушига эга.
Бу ҳудудда олтинли майдонлар бўйича муваффақиятли аукцион ўтказилиши биринчи марта эмас. 15 август куни Bargi Sabz Import Export компанияси 926 гектар майдонга эга «Акказат» қидирув майдонида геология-қидирув ишларини амалга ошириш ҳуқуқини қўлга киритди. Компания 24,92 млрд сўм таклиф қилди, бу бошланғич нарх — 4,1 млрд сўмдан 6 баробар юқори. Ушбу майдонда эҳтимолий олтин захиралари 5 тонна деб баҳоланмоқда.
Bargi Sabz Import Export компанияси 2018 йил 11 апрелда Тошкент вилояти Янгиюл шаҳрида рўйхатдан ўтган. Асосий фаолият тури — бошқа ихтисослаштирилган қурилиш ишлари. Унинг асосчиси Камгар Камбиз бўлиб, у Kamgar Gold, Bargi Sabz Termiz ва яна бир қатор корхоналарда улушдор.
Шунингдек, 14 август куни Zhongcheng Mining компанияси Бухоро вилоятининг Ғиждувон туманидан 15 км узоқликда жойлашган «Четтик» қидирув майдони учун ўтказилган аукционда ғолиб чиққан.
Компания 35,6 млрд сўм таклиф қилди, бу бошланғич нарх — 4,1 млрд сўмдан 8,6 баробар юқори. Майдоннинг умумий ҳудуди 1314 гектар бўлиб, эҳтимолий олтин захиралари 4,57 тонна деб баҳоланган. Zhongcheng Mining 2025 йил 8 август куни, яъни савдодан олти кун олдин рўйхатдан ўтган бўлиб, унинг асосчиси Ши Чунхуань (Shi Chonghuan) ҳисобланади.