Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — 1 avgust holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari hajmi 48,74 milliard AQSH dollarini tashkil qildi. Bu iyul oyiga nisbatan 193,7 million dollarga yoki 0,4% ga ko‘pdir. Bu haqdagi maʼlumotlar Markaziy bank tomonidan eʼlon qilingan.
Asosiy o‘sish Markaziy bank zaxiralarida saqlanayotgan oltin qiymatining oshishi hisobiga yuz berdi. U 265 million dollarga ko‘tarilib, 38,68 milliard dollarga yetdi va yangi rekord darajani qayd etdi.
Shu bilan birga, oltin zaxirasining jismoniy hajmi o‘zgarishsiz qolib, 11,7 million troy unsiyani tashkil etmoqda. O‘sish faqatgina qimmatbaho metallning bozor narxi ortishi bilan bog‘liq.
Shu bilan bir vaqtda mamlakatning valyuta zaxiralari 366,3 million dollarga kamayib, 8,48 milliard dollarni tashkil qildi. Ulardan 1,05 milliard dollar xorijiy davlatlar markaziy banklari va Xalqaro valyuta jamg‘armasidagi hisoblarga joylashtirilgan. Yana 7,42 milliard dollar esa xorijiy tijorat banklarida saqlanmoqda.
Markaziy bank shuningdek, qimmatli qog‘ozlarga investitsiyalarni ko‘paytirdi. Ularning qiymati 300 million dollardan ortiq yoki 42,7% ga oshib, 1,01 milliard dollarga yetdi. Shu tariqa, oltin-valyuta zaxiralari tarkibida aksiya va obligatsiyalar ulushi ilk bor 2% dan oshib ketdi.