O‘zbekiston 29/11/2024 O‘zbekistonda rasman ishlovchi talabalar soni 115,6 mingdan oshdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekistonda 115,6 mingdan ortiq talaba rasman band, deb xabar bermoqda Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi.
Yagona milliy mehnat tizimi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda mamlakatda 115 601 talaba rasmiy mehnat shartnomasi asosida ishlab kelmoqda.
Shulardan 62 125 nafari yoki umumiy sonining 53,7 foizi davlat tashkilotlarida, 49 351 nafari (42,7 foiz) xususiy kompaniyalarda mehnat qilmoqda. Shuningdek, 4 125 nafar talaba (3,6 foiz) bir vaqtning o‘zida ikki sektorda ham ishlab kelmoqda.
Ishlovchi talabalarning 67 828 nafari (58,7 foiz) erkaklar, 47 773 nafari (41,3 foiz) esa ayollardir.
Toshkent talabalarni ish bilan ta’minlash bo‘yicha yetakchi hudud bo‘lib, bu yerda 36 729 talaba mehnat qiladi, bu umumiy sonining 31,8 foizini tashkil qiladi.
Qolgan o‘rinlarni Samarqand viloyati (9 961 talaba yoki 8,6 foiz), Farg‘ona viloyati (9 770 talaba yoki 8,4 foiz), Toshkent viloyati (8 943 talaba yoki 7,7 foiz) va Qashqadaryo viloyati (8 310 talaba yoki 7,2 foiz) egallagan.