Zauris Wins Auction for Geological Exploration of Temirchi Gold Deposit with Bid of 67.78 Billion UZS
Tashkent, Uzbekistan (UzDaily.com) — On 18 August, the electronic platform E-auksion hosted bidding for the right to conduct geological exploration at the gold-bearing Temirchi site, located in Nurata district of Navoi region. The winner was Zauris, offering 67.78 billion soums (US$ 5.4 million) — nearly 16.5 times higher than the starting price of 4.12 billion soums.
The Temirchi site lies 26.7 km northwest of Zafarabad settlement and 35 km north of Navoi city. It covers an area of 249 hectares, with estimated reserves of six tonnes of gold (192.9 thousand troy ounces). At the current global gold price of US$3,389 per ounce, the potential value of the deposit is around US$654 million.
According to the Unified State Register of Enterprises and Organizations (USRPO), Zauris was registered in July 2025 in Tashkent to operate in the non-ferrous metal ore mining sector. The founder and head of the company is Feruza Fayzieva, who owns 100% of the charter capital amounting to 10 million soums.
This is not the first case of successful auctions for gold deposits in the region. On 15 August, Bargi Sabz Import Export secured the right to explore the Akkazat site (926 hectares), located 68.2 km southeast of Zarafshan city, with a bid of 24.92 billion soums — six times the starting price of 4.1 billion soums. The site’s potential reserves are estimated at five tonnes of gold.
Bargi Sabz Import Export was registered on 11 April 2018 in Yangiyul, Tashkent region. Its main business activity is specialized construction works. The founder, Kamgar Kambiz, holds stakes in more than ten companies, including Kamgar Gold and Bargi Sabz Termiz.
Earlier, on 14 August, Zhongcheng Mining won the auction for the Chettik deposit, located 15 km from Gijduvan district in Bukhara region. The company’s bid of 35.6 billion soums exceeded the starting price of 4.1 billion soums by 8.6 times. The site spans 1,314 hectares, with estimated reserves of 4.57 tonnes of gold. Zhongcheng Mining was registered just six days before the auction, on 8 August 2025, and is founded by Shi Chonghuan.