Uzbekistan Attracted 273.4 Trillion Soums in Investments in the First Half of 2025 — UzDaily.uz
Tashkent, Uzbekistan (UzDaily.com) — In the first six months of 2025, Uzbekistan invested 273.4 trillion soums into fixed capital, aimed at the development of economic and social sectors across all types of economic activity, according to the National Statistics Committee.
The largest investment volumes were recorded in the city of Tashkent — 47.9 trillion soums, Tashkent Region — 40.7 trillion soums, and Namangan Region — 29.2 trillion soums.
In Kashkadarya Region, 20.8 trillion soums were invested; Bukhara Region — 19.1 trillion soums; Navoi Region — 18.2 trillion soums; and Samarkand Region — 18 trillion soums.
Fergana Region received 15.3 trillion soums, Andijan Region — 14 trillion soums, and Jizzakh Region — 11.7 trillion soums.
In the Republic of Karakalpakstan, 10.3 trillion soums were invested, while Khorezm and Syrdarya Regions each received 9.6 trillion soums, and Surkhandarya Region — 9 trillion soums.